Hunger Games - Síla vzdoru 1. část

25. listopadu 2014 v 15:33 | K.W. |  Filmy
Souhlasím, je toho plný internetový svět i ten reální, kdy na nás Katniss střílí ohnivý šíp z billboardu u jižní spojky při výjezdu z Prahy, ale už jen pro to, že je toho všude tolik, bych tak nějak chtěla shrnout mé i okolní reakce na tento film. Předem se omlouvám, pokud budu odskakovat od tohoto dílu ke globálnímu porovnávání celku, jenže ono si to žádá. Je to koneckonců trilogie.

Já jsem sice hodnotící, která byla unešená knihami od Suzanne Collins, nicméně se budu snažit tento film (respektivě první díl "třetího dílu") hodnotit co nejobjektivněji.

Začnu klady. Mezi první pozitiva bezpochybně patří hlavní hrdinka Katniss, místo které kdyby tam lovila jiná herečka, určitě by hladové hry byly jinou podívanou. Nicméně my jsme svědky této "girl on fire" a ta to určitě zvedá k vyšším hodnotícím stupňům. Co si budeme povídat, tento film nám v dějové lince trochu pokulhává, proto tu máme zachránce ne jen splátců z distriktů. A ta stojí před kamerou tak v 80% filmu. Uff.
Jennyfer Lawrence je zvláštně půvabná. Je sympatická. Má upřímný pohled a není to taková ta klasická hollywoodská modelka. Je zkrátka něčím jiná a tím si jí cením. Tím si mě okamžitě získala už v prvním díle.

Jako další klad je určitě celková filmová podívaná. Efekty rozhodně nemůžu považovat za laciné, Kapitol je prostě bravůrně naaranžován, herci v něm jsou kouzelně nalíčení a oblečení, zničené distrikty jsou dramaticky zbombardované, závěrečný útok na Kapitolskou přehradu je "očivyvalující". Bohužel je tam těchto "wow efektů" poměrně málo a tímto se tedy dostávám k záporům.

To, co bych určitě hodnotila záporně, je celkový děj. Jak mnozí, tak i já tvrdím, že by se rozhodně film neměl dělit na 2 části a moc nechápu, jakto, že to samotní tvůrci neviděli během natáčení? Nebo po prvním shlídnutí? Možná si to uvědomili, ale už bylo pozdě... něco jako když já si už po sobě nerada čtu závěrečné kompozice, které mi zabraly 2 dny práce, protože už se mi nechtějí opravovat - a že vždycky je co opravovat. Tak mě napadá, že to byl čistý tah za účelem - nalákat diváky na příští rok a trošku tu slávu hunger games filmu protáhnout. Možná. To se asi nedozvíme.

Nicméně já jsem ten fanoušek, co zhltnul jedním dechem všechny knížky a nedočkavě se těšil na jejich zpracování. A to je tady. Takže sice jsem trochu zklamaná z rozdělení dílu na 2 a celkově pomalý spád filmu, subjektivně říkám, že celkovou trilogii mám hrozně ráda, jen při pohledu na tento samotný díl bych mu asi dala jen 60, možná i 50%.

Tento díl, když vezmu jako samotný dílek skládačky, se nevyrovná některým peckám co jsem za poslední rok viděla... Konkurenci má vysokou a o hodně hodně promakanější. Proto na závěr říkám, že by byla výhra udělat z celkově 4 (nebo kolika dílů ještě bude) 2 a stačilo by. Ten souhrn by stál za to... a ti co nyní kritizují by si možná sedli na zadek a souhlasně pokyvovali: "ano, to je ono...!"

Doporučuji?


Ano - fanouškům knih nebo předchozích dílů Hunger Games

Ne - divákům, kteří nemají k trilogii žádný vztah, už při předchozích dílech se nudili nebo někomu, kdo je do kina jen dotáhnutý svou přítelkyní. (Ano, říkám přítelkyní, kino bylo plný ženského pohlaví... přítel se cejtil jako někde, kde by neměl být :D )

Tímto se mu omlouvám za 125 minut kručení břicha a několik dlouhých zívanců.
 


Komentáře

1 Marillee Marillee | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 16:39 | Reagovat

Herečku mám taky ráda, jak říkáš ty, je jiná než ostatní celebrity. :) A Kapitol se mi taky moc líbil, jak ho ve filmu zpracovali. Ale rozhodně bych na HG nešla do kina, přijde mi to jako mrhání penězi, když vemu v potaz, že se mi 3. díl ani jako knížka moc nelíbil... Teda až na konec a něco ze začátku. Ale ty věci "mezi tím" mýmu mozku nestály ani za zapamatování. :(

2 Terka Terka | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 23:22 | Reagovat

Nebyl to špatný film. Já považuji za nejlepší díl asi ten první. V tom druhém dílu to bylo všechno uspěchané,.. ten rok uběhl hrozně rychle,..

Ty efekty byly báječné. Ale je fakt, že tam té akce nebylo tolik. Nicméně, jsem si jistá, že si to nechali na závěrečné vyvrcholení a určitě si ho příště nenechám ujít. Ale když jsem tam v pátek byla, připadala jsem si tam nejstarší, až na plus mínus dvojnásobně starší pár než já, ale většina byla fakt základka, střední,.. alespoň myslím, že to tak bylo. Neumím moc odhadovat věk u lidí,..

Štve mě, že Katniss u těch podmínek neřekla o tom, že zabije Snowa, to bylo docela zásadní. Nebo mi to tak alespoň v knize přišlo. :)

3 flowers-world flowers-world | 21. prosince 2014 v 13:33 | Reagovat

hezky blog

4 Hunger Games: Síla vzdoru online Hunger Games: Síla vzdoru online | Web | 25. prosince 2014 v 16:57 | Reagovat

Už jste viděli film Hunger Games: Síla vzdoru 1. část?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama