Pekelně úžasné město Paříž

12. července 2013 v 19:28 | K.W. |  Mým Srdcem
Balzac jednou napsal cosi, v čem přirovnal Paříž k peklu. To dílo se jmenuje "La Fille Aux Yeux d'Or", měli jsme ho u maturity, vytáhla si ho má nejlepší kámoška... Peklo plný lidí, kteří nepřestávali bohatnout, ty velké peníze jim nestačili, chtěli víc a víc, a to víc utratili za nic. Navzájem si záviděli, vládla tam rivalita, nenávist... ti lidé postupně Paříž přeměnili na něco nesnesitelného. Takhle Balzac viděl Paříž a den, kdy tohle peklo nepeklo navštívím, se pomalu ale jistě blíží...

Já se tam ale nejedu podívat v 19 století. Mířím tam v říjnu, v době, která je možná ještě horší, než ta v Balzacovo století, ale když se řekne Paříž, každý zapomíná na to, že by tam mohlo bejt něco špatnýho, hnusnýho... Každý tam vidí jen to krásný, nebo alespoň my, turisté.

Z každé strany vidíte, jak má tamhleten, támhleta fotku s ajfelovkou, před Louvrem, apodobně... Taky jsem tam už byla.

Bylo mi asi 15, když jsem poprvé přijela do Paříže. S každým domkem přibližujícím se k Eiffelovce, jsem jí vyhlížela, myslela jen a jen na ní a neustále si představovala do nejmenších detailů, jaká asi bude. Byla jsem štěstím bez sebe...v tom autobuse. Když jsme ale přijeli na to nejdůležitější místo, trochu radosti zmizelo. Většina lidí je z Eiffelovky unešená. Uvnitř mě ale bylo trochu zklamání. Netvrdím, že jsem neměla radost, že jí vidím, netvrdím, že se mi nelíbí, ale čekala jsem zkrátka něco víc... měla jsem jí vysněnou jinak, a vyšší. Jako každý jsem si fotku u ní taky udělala, už ani nevím, kde je, možná už neexistuje. Věřili byste tomu? Zakázala bych, aby lidi pod 18 cestovali... nepamatují si to podstatné, nezachovají si maximum důležitých vzpomínek. Nemluvím o všech, ale myslím si, že je to většinová pravda. Asi v 10 letech jsem byla na týden v Londýně, a nepamatuji si z něj skoro nic. Neskutečně toho lituju.

Teď mi je 18 a do Paříže jedu po druhý. (Do Francie po čtvrtý). 3x jsem byla ve Francii, mám z ní velký množství skvělých vzpomínek, ale měla jsem z toho vytáhnout víc... vím to.


Proto to letos chci napravit. Nechci strávit půlku dne u Eiffelovky, protože jsem si jistá, že to pravé kouzlo Paříže se skrývá úplně někde jinde... v ulicích, uličkách, mezi lidmi. Chci pořídit hromadu fotek, vyfotit každý detail, vše si poctivě uložím a nevymažu. Chci si popovídat s lidmi... přeci jen, s mou úrovní frániny C1 bych už měla jít s tímto jazykem ven. Chci si sednout na bar, sama, mezi jiný lidi, nechat se někým oslovit... vést plynulou francouzskou konverzaci. Chci si koupit boty na Champs-Élysées, sednout si na půl hodinky do náhodné ulice s kafem a pozorovat okolí, opět vidět svatbu na přechodě pro chodce na konci Champs-Élysées, koupit si něco, co mi bude Paříž připomínat, né tričko s potiskem, co prodávají i u nás, chci v klídku vylézt na Eiffelovku, tentokrát bez mých pubertálních výlevů, kdy jsem šla po schodech a nadávala v češtině na kolemjdoucí (asi 2x se zezdola ozvalo "di si tam sama"), chci se zastavit a pozorovat pouliční tanečníky, koupit a přečíst si denní noviny, zeptat se někoho na cestu, i když jí budu vědět...

Doufám, že se mi spousta věcí splní.. a taky to, že už nás bude míň lidí považovat za Rusáky, než minule...
 


Komentáře

1 L'Artiste L'Artiste | Web | 12. července 2013 v 20:23 | Reagovat

V Paříži jsem byla dvakrát a stejně se mi nepodařilo zažít to, co tu popisuješ. Proto se tam v budoucnu chci rozhodně podívat potřetí a konečně poznat tu "pravou" Paříž, jak ji vnímají Pařížané :)

2 Miky Miky | Web | 12. července 2013 v 21:53 | Reagovat

Paříž je jedno z těch měst, ve kterých jsem to kouzlo objevit nedokázala. Nevím, čím to. Možná jsem měla nemístná očekávání. Nicméně knihy odehrávající se ve staré Paříži mám z nějakého důvodu nejraději :)

3 kler-wonder kler-wonder | Web | 12. července 2013 v 21:59 | Reagovat

[2]: Něco na tom bude, že je Paříž celkem zidealizovaná....:)

4 S-hejvi S-hejvi | Web | 14. července 2013 v 11:16 | Reagovat

vždycky jsem se tam chtěla podívat, snad se mi to jednou splní:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama